Заев утре ќе се сретне со Макрон и Меркел

by Фокус

Македонскиот премиер Зоран Заев утре ќе се сретне со претседателот на Франција Емануел Макрон и канцеларката на Германија Ангела Меркел, во рамките на отворените средби на Беринската конференција за Западен Бакан, чии покровители се Франција и Германија.

Како што е познато, покрај Холандија и Данска, Франција важи за зeмја каде што владее национален консензус дека Европската унија не треба да се проширува по секоја цена.

Според агендата на германската влада, на конференцијата ќе присуствува и Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна политика на ЕУ.

Поврзани новости