Заев: Успехот на ракометарите е мотив да се инвестира повеќе во спортот

by fokus 12:53
12:53

Премиерот Зоран Заев им ја честиташе шампионската титула на ракометарите на Вардар и изјави дека нивниот успех е мотивација за новата Влада да размислува за засилено темпо во инвестирањето во спортот и за дополнително предлагање закони кои ќе бидат во насока на подобрување на условите за спортистите.

„Успехот кој го постигнавте е многукратно поголем за промоција на Македонија, од сите амбасади и економски промотори“, рече премиерот Зоран Заев, пред ракометните шампиони од ракометниот клуб Вардар, кои денеска имаа прием во премиерскиот кабинет.

- Advertisements -

Од името на Владата, тој на ракометарите им врачи свечена плалета, а сопственикот на РК Вардар Сергеј Самсоненко, на премиерот му даде еден од шампионските златни медали.

Поврзани новости