Заев Солун го нарече Тесалоники

by fokus 20:50
20:50

Премиерот Зоран Заев на вечерашната трибина во Берово за градот Солун го употреби грчкиот топоним „Тесалоники“.

-Нас не ни смета некој во Тесалоники, Кавала да се нарекува Македонец. Сите знаеме за историската Македонија, Егејска, Пиринска. Но, сега со пушки ли ќе ги освојуваме ли Грција и Бугарија? Наместо тоа, ајде да ги отвориме границите, рече Заев.

- Advertisements -

Поврзани новости