Заев: Си дадов оставка од Советот за судски реформи!

by fokus

Премиерот Зоран Заев на синоќешната тринина во Куманово, во рамки на претседателската кампања за поддршка на Стево Пендаровски, рече дека повеќе не е претседател на Советот за судски реформи. Овој одговор тој го даде на сугестија од посетител кој рече дека еден премиер не треба да предводи таква комисија.

– Си дадов оставка од Советот за судски реформи, не сум веќе таму претседател. Морав да бидам на почетокот за тој да се раздвижи, а сега на чело е министерката за правда Рената Треневска Дескоска – рече Заев пред присутните граѓани.

Премиерот Заев на чело на Советот за реформи застана пред една година кога на редовната 57-ма седница, Владата го формираше Советот за следење на имплементација на стратегијата во правосудството 2017-2022.

Поврзани новости