Заев се повлекува од градоначалничката функција, ќе биде премиер или пратеник?

by fokus 16:47
16:47

На денешната седница на  Советот на Општина Струмица се обрати претседателот на СДСМ и актуелен градоначаник на градот и најави дека поради заминувањето на друга функција, се повлекува од позицијата градоначалник.

Тој изјави дека ова му е последна седница на која учествува од причина што му завршува мандатот како градоначалник заради заминување на друга функција и дека ќе назначи негов заменик од редовите на советниците чиј мандат ќе трае до наредните локални избори кои се очекува да бидат на почетокот од месец мај.

- Advertisements -

Подоцна, за заменик го именуваше советникот Коста Костадинов, претседател на локалниот клуб на СДММ во Струмица.

Поврзани новости