Заев: Отворањето на рудникот „Иловица“ се уште се разгледува

by fokus 16:47
16:47

Нема да се отвори рудникот Иловица се додека постои индиција дека може да го загадува струмичкото поле, тврди премиерот Зоран Заев, објави телевизија Телма.

Тој рече дека проблемот со овој рудник главно е во употребата на цијанид при лужење на рудата, што создаде вознемиреност кај населението, и неговото отворање е се уште на разгледување.

- Advertisements -

Граѓанската иницијатива побара од премиерот да си го одржи ветувањето дадено за време на локалните избори дека рудници нема да има.

Поврзани новости