Заев: Одлуката на Судот ја потврди потребата од Специјален обвинител

by Фокус 19:26
19:26

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Македонија, Матс Стафансон, на која било разговарано за спроведувањето на договорот од Прижино, како и за мигрантската криза.

По средбата, Заев истакна дека дека, според него, незаконската одлука на Кривичниот Суд, уште еднаш ја покажала контролираноста на судството и силно ја потврдила потребата од Специјален јавен обвинител кој ќе има целосна автономија и техничка поддршка за постепено враќање на правдата во Македонија.

- Advertisements -

-Неопходно е целосно спроведување на договореното и почитување на утврдените роковите. Мора да се обезбедат условите за слободни, фер и демократски избори. Само на такви избори, ослободени од притисоци, граѓаните ќе можат во деморкатски амбиент да ја изразат својата слободна волја, рече Заев.

Поврзани новости