Заев од Велес: Ова е над партиите, над Заев и над Мицкоски

by fokus 21:47
21:47

Одлуката на претстојниот референдум е надпартиска, таа е за Македонија, за влез на земјата во Европската унија и НАТО, за живот за сите во Македонија.

Ова го порача премиерот Зоран  Заев на граѓанскиот собир во Велес „Излези ЗА европска Македонија.

- Advertisements -

– Сплотени сме, единствени, ова е над партиите, над Заев, над Мицкоски, над Ахмети, над кој било во државата. Ова е за Македонија, нешто за што нашиот народ мора, треба и сака да одлучи. Доволно се 27 години влечкање, доволно е шлапање во калта. Време е за Европа, за НАТО, за живот за сите во Македонија, порача Заев.

Истакна дека со Грција е направен компромис, кој, како што напомена, иако „пече и боли во градите“ е вреден затоа што ги отвора сите перспективи за Македонија. Додаде дека е признаен македонскиот идентитет и македонскиот јазик.

– Направив компормис затоа што што само преку него може да одиме напред, да излеземе од мртва точка, да чекаме бенефиции, предности за сите граѓани, рече Заев за Договорот со Грција и додаде дека тој е достапен и оти сите имаат можност да го прочитаат.

Упати апел до сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност да немаат дилема во однос на сериозната одлука пред која се исправени.

Поврзани новости