Заев од Куманово: Да не се плашите дека децата ќе ви одат во војна!

by fokus 14:12
14:12

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, на денешната трибина од Куманово порача кон граѓаните да бидат спокојни, затоа што членство во НАТО и ЕУ, безбедноста ќе биде на високо ниво.

„Да не се плашите дека децата ќе ви одат во војна. Куманово ни е востаните. Куманово ни е пркосот, Куманово е паталец низ минатото наше. Куманово давало жртви. Затоа Куманово знае колку е важно да градиме пријателство. Да споделуваме мир и да учествуваме во обезбедувањето на мирот. Куманово останало во меморијата колку е голема болката“, истакна Заев.

Поврзани новости