Заев од Брисел: Стратегијата за проширување беше главна тема со Могерини

by fokus 22:31
22:31

Премиерот Зоран Заев заедно со останатите премиери од Западен Балкан вечерва во Брисел присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини.

-Најважна новост за државите од Западен Балкан во 2017 година беше најавувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ на претседателот на Европската Комисија, Жан колод-Јункер. Токму Стратегијата и нејзините клучни одредници беа главна тема на дискусија, напиша Заев на својата Фејсбук страница.

 

Поврзани новости