Заев: Никола Груевски губи и во Неготино и во четворката!

by fokus 20:42
20:42

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг на плоштадот во Неготино порача дека на 11 декември граѓаните мора да излезат на избори, за да има живот во Македонија.

Тој оцени дека Никола Груевски губи и во Неготино и во 4-та изборна единица.

- Advertisements -

„Како не му е жал, да ве остави да висите по откупни пунктови и винарии, за нешто што сте го работеле со труд, со пот. Цела Македонија го молеше да интервенира, не ни дојде, ве остави уништени. Е затоа Неготино ќе казни и ќе даде придонес за промените“, рече претседателот Заев.

Тој порача дека македонскиот земјоделец ќе биде достоинствен, а не како сега, најсиромашен на светот.

„Има глобална побаувачка на храна, недозволиво е ова, ова во Македонија е само поради аздисаната, забегана власт што ја уништи Македонија. Овде сум да си го дадам зборот, да најавам светла иднина, живот најавувам. Вие сте мојот народ, а јас имам работено земјоделство, ова е последна реколта кога сте потценети и згазени. Државата ќе гарантира откуп на грозјето и на сите земјоделски производи“,  најави претседателот Заев.

Поврзани новости