Заев: Неизлегувањето на референдум е кукавичлук

by fokus 22:24
22:24

Излегувањето на референдум е обврска, а не излегувањето на референдум и седењето дома се кукавичлук и неодговороност пред државата. Со заокружување на „за“ ќе ја осигураме Македонија и ќе ѝ обезбедиме иднина, порача Зоран Заев лидерот на СДСМ и претседател на владата на Република Македонија од собирот „Заедно за европска Македонија“ кој вечерва се одржа во Гостивар.

– Да немате дилема дека носиме исправна одлука, таа е исправна сто отсто, бидејќи нема алтренатива. Никој не нуди друга опција и не кажува што ќе биде ако не се приклучиме кон НАТО и ЕУ. Да ја ставиме Македонија на шините од брзиот воз и да видиме бериќет. Околу сто субјекти сме обидинети околу овој проект, рече Заев.

- Advertisements -

Тој низ бројки и примери укажа на користта од зачленувањето во НАТО и во Европската унија, и посочи дека покрај грантовите и финансиската поддршка што и сега ги добива Македонија од фондовите на Унијата ќе се отвори и огромниот пазар на ЕУ за македонските земјоделски производи.

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на гостиварци им пренесе поздрави од првиот човек на НАТО Јенс Столтенберг со кого денес разговарале и од кого добил уверување дека Македонија ќе биде 30-та членка.

Заев јавно им се заблагодари на Албанците во Гостивар и во земјава за поддршката која ја добивал за време на преговорите со Грција и потпишувањето на „преспанскиот договор“

Во обраќањето Зоран Заев изрази верување дека граѓаните на 30 септември ќе излезат масовно и ќе го дадат, како што рече, придонесот во важен историски момент и дека ќе бидат горди што придонеле за подобра иднина на своите деца, на своите внуци.

Поврзани новости