Заев: Не забрануваме едно семејство да слави во вила или во куќа на село, туку да нема групирање

by fokus 14:31
14:31

Премиерот Зоран Заев на прашањето дали ќе побара од функционерите да покажат пример и да останат дома за новогодишните празници, бидејќи сите вили се изнајмени, истакна дека очекува сите граѓани да прослават во кругот на своите семејства.

-Јас очекувам  сите функционери да бидат добар пример за граѓаните. Кампањата не за џабе се вика „Празнувај одговорно“.  Јас лично ќе бидам во мојот дом, со својата сопруга и со децата.

- Advertisements -

Неприкосновеноста на домот е уставна категорија. Дали ќе славиме дома или ако некој закупи вила и таму слави со своето семество, тоа е како дома. Ние не ги ограничуваме граѓаните да празнуваат, туку да не се групираат. Мерките се јасни и прецизни, истакна премиерот Заев.

Поврзани новости