Заев не оди на лидерска во Виена додека не се исполнат два услови

by Фокус 12:23
12:23

Социјалдемократскиот сојуз нема да се врати на преговарачка маса во Виена се додека не се исполнат два предуслови, шефот на државата Ѓорѓе Иванов не ја повлече срамната одлука за аболиција и се додека Трајко Вељановски не го свика Собранието да се поништи одлуката за распишување на изборите на 5 јуни, истакна лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција.

– Народ на улиците има се во поголем број. Апелирам на внимателност, на ненасилство, на мири протести. Сите сакаме Македонија да се врати во нормала и граѓаните да го добијат спокојот кој толку време го очекуваа. Ја почитуваме иницијатива на европратениците и на комесарот Хан за средба за договорот од Пржино во Виена. За СДСМ да учествува во Виена неопходно е да се исполнат два услова. Прво, Иванов да ги повлече сите одлуки за аболиција што ги донесе и второ, да се свика Собранието за да ја повлече одлуката за распишување избори на 5 јуни затоа што нема услови за тоа – рече Заев.

Поврзани новости