Заев не гледа ништо спорно во личната карта да се впише етничка припадност, Левица поднесе 1.200 амандмани

by fokus 17:26
17:26

Партијата Левица поднесе над 1.200 амандамани на Предлог законот за лични карти предложен од Движењето Беса, кој предвидува воведување на графата етничка припадност во личните карти. Двајцата пратеници од оваа партија предложија 1.229 амандмани додека еден амандман предложи ВМРО ДПМНЕ.

Премиерот Зоран Заев пак не гледа ништо спорно во можноста етничката припадност да се впише во личните карти.

- Advertisements -
Banner 300x250_

– Прво, државјанството е обврска согласно сите меѓународни стандарди. Ние со законот што го прифативме уште при уставните промени, а и сега стоиме позади него, даваме опција да се впише и етничка припадност. Опцијата да се впишеме како сме етнички припадници, значи покрај тоа што сме Македонци/граѓани на Република Северна Македонија, да можеме да се пишеме етнички како Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми или слично. Личната карта пред се е документ за лична идентификација. Убавината е што се користи како патен документ овде во регионот на Западен Балкан со сите земји ние патуваме со лична карта – Србија, Албанија, Косово, Црна Гора, Босна и Херцеговина со лична карта и со патни документи. Тоа е проблематично, но дефинитивно не е доволна причина за да не ја ставиме определбата етничка на граѓаните заради тоа што навистина државата ни е мултиетничка, граѓаните се припадници на повеќе етнички заедници и ќе го имаат правото во својата лична карта да го имаат и својот етникум, изјави Заев одговарајќи на новинарско прашање во Тетово.

Етничката припадност во личните карти е предлог на Движењето Беса и е дел од предизборниот договор меѓу партијата на Билал Касами и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Предлогот е во собраниска процедура, а партиите на Албанците најавија дека ќе го поддржат.

Поврзани новости