Заев: На Избирачкиот список има над 100.000 непостоечки гласачи

by Фокус 23:47
23:47

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Ал Џезеира Балканс најави дека неговата партија нема да излезе на избори на 24 април од две причини: непрочистениот Избирачки список и регулацијата на медиумите.

-Прво е избрачкиот список кој не е прочистен и на него се наоѓаат мртви и избирачи пријавени по два пати, а такви според информациите кои ги има опозицијата се над 100.000 или 12 проценти. Изборите може да ги пресудат неколку проценти од гласачите и затоа опозицијата нема да се согласи да излезе на 24 април, рече Заев.

- Advertisements -

Според него, за прочистување на Избирачкиот список потребни се најмалку сто дена што значи дека изборите би биле на почетокот на летото.

-Се надеваме дека нема да има потреба за бојкот на изборите, знаат и малите деца дека не може да се исполнат условите до 24 април — прочиситување на избирачкиот список и регулација на медиумите. Но, ако има избори на 24 април опозицијата сигурно опозицијата нема намера да телевизија да ги гледа изборите, порача Заев.

Поврзани новости