Заев: Верушевски ги исполнува условите да биде директор на УБК

by Fokus 16:43
16:43

Премиерот Зоран Заев денеска беше повикан во Специјалното јавно обвинителство во својство на оштетен во случајот “Таргет”, кој се однесува на незаконското следење на комуникациите.

Одговарајќи на новинарско прашање во однос на прислушувањето, кој би бил новиот директор на УБК, и дали постои можност Зоран Верушевски да дојде на таа позиција, Заев рече дека ексдиректорот на оваа институција ги исполнувал сите услови, но дека, најважно му е на чело на УБК да застане експерт кој ќе биде соодветна гаранција дека во Македонија службите работат соодветно.

- Advertisements -

Верушевски не сакаше да даде никаква изјава во врска со случајот на СЈО и не сакаше да одговори на прашањето дали повторно би бил директор на УБК.

Поврзани новости