Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, постигнал договор со Африм Гаши тројцата пратеници од неговото крило на БЕСА да ја поддржат владата, објави Телма.

Исторвремено, Заев е близу до договор за проширувањето на владата и со крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами, кое контролира двајца пратеници.

Од СДСМ најавуваат дека за поддршка од петте пратеници на БЕСА ќе отстапат еден ресор, па останува да се види кое крило кој ресор ќе го добие.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.