Заев ја испрати амбасадорката Оер

by fokus 20:01
20:01

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев денеска имаше проштална средба со амбасадорката на Франција во Република Македонија, Лоранс Оер.

Опозицискиот лидер и се заблагодарил на француската амбасадорка за придонесот во развивање на односите помеѓу Франција и Македонија како и за нејзината силна поддршка за земјава.

– За СДСМ иднината на Македонија е во Европската унија и НАТО. СДСМ ќе направи се да ја врати земјата на демократскиот колосек, на патот на евроинтеграциите и економскиот напредок што ќе донесе подобар животен стандард на граѓаните – порачал Заев.

Во партиското соопштение се наведува и дека на средбата заднички било констатирно дека неопходно е да се испочитуваат роковите и да има избори во декември, сметајќи дека фер политички натпревар е излезот од кризата.

Поврзани новости