Заев: Грчки компании ветија дека ќе инвестираат 500 милиони евра во енергетскиот сектор

by Фокус 12:02
12:02

Македонската влада очекува инвестициски бум од Грција по Преспанскиот договор, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев за Франс Прес, во пресрет на денешната посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

-Големи компании со годишни приходи од милијарди доаѓаат – рекол Заев, додавајќи дека во друштво на Ципрас земјава ќе ја посетат големи нафтени компании.

- Advertisements -

Тој посочил дека грчки компании ветиле дека ќе инвестираат 500 милиони евра во енергетскиот сектор, а, според него, треба да инвестираат и во градежниот и земјоделскиот сектор.

-Република Северна Македонија ќе има големи економски бенефиции од договорот – нагласил македонскиот премиер.

Поврзани новости