Заев: Грчката страна има разбирање за идентитетот

by fokus

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија 24 рече дека Грција има разбирање за нашиот идентитет.

-Поканата за НАТО ни е по автоматизам, ако има решение за спорот за името не ни треба ниту Самит. Јас сум првиот македонски премиер кој кажал дека за нас е прифатливо име со географска одредница и мислам дека тоа помогна во преговарачкиот процес. Грчката страна има разбирање за идентитетот и верувам дека ќе успееме, изјави премиерот.

 

Поврзани новости