Заев: ФФМ да го почитува Преспанскиот договор

by fokus 22:05
22:05

Премиерот Зоран Заев порача дека Фудбалската федерација на Македонија треба да го промени името според Преспанскиот договор, бидејќи, како што рече, во јануари примила средства од Агенцијата за млади и спорт.

-Очекувањата се да постапат согласно Уставот и законите зашто Преспанскиот договор е ратификуван и тој е закон. Да, во фудбаласката репрезентација на Северна Македонија играат Македонци, Албанци, Турци, Бошњаци,… Треба да го следиме Преспанскиот договор зашто тоа е наша обврска, а Грците си имаат нивни обврски кои ги исполнуваат – изјави Заев на Телма.

- Advertisements -

Тој појаснува дека сите невладини институции, приватни или правно-приватни субјекти во кои спаѓаат и приватни фирми и граѓански здруженија, ако примаат пари од Буџетот за нивни меѓународни активности, треба да го почитуваат Преспанскиот договор.

-Очекувам федерациите дури и кои не примаат пари или други здруженија, да го следат уставното име на државата. Не дека не е горчина и кај мене. Тоа е завршена работа и тоа е нешто што ни обезбедува иднина. И треба да тераме во тој правец. Не ни требаат нови непријателства – рече Заев на Телма.

 

Поврзани новости