Заев до Хајндл: Поставени се конкретни чекори за излез од кризата, фали политичка волја

by fokus 16:39
16:39

Опозицискиот лидер Зоран Заев на денешната средба со германскиот специјален пратеник Хојанес Хајндл, порача дека нема време за чекање и оти мора да се дејствува брзо за исполнување на условите за фер и демократски избори.

Заев рече дека на преговарачката маса поставени се конкретни чекори за исполнување на условите и дека е можно решение наскоро, доколку за тоа има политичка волја.

-И за избирачкиот список и за медиумите можен е договор во следните денови, ако за тоа постои политичка волја, бидејќи на маса се конкретни технички чекори што треба да се направат, а кои може да не зависат од политичките партии –  рече Заев.

На средбата било констатитирано и дека Македонија почна да ги чувствува првите консеквенци од пролонгирањето на политичката криза  и дека сите страни мора да покажат волја за регуларни предвремени парламентарни избори.

Поврзани новости