ЗАЕВ: ДИК и банките се соочуваат со потенцијална кривична одговорност

by Фокус 10:35
10:35

Лидерот на сдсм Заев оцени дека одлуката на ДИК да го одбие ветото на Кире Наумов против задолжувањето содржи потенцијална кривична одговорност и ги повика банките да не ги обезбедуваат овiе средства на незаконски начин.

-Мандатот на овој состав на ДИК е истечен и затоа не може да го одбие ветото на заменикот министер. Не може неговото вето да важи на надвореѓниот пазар а дане важи на домашниот пазар. Државата има обврски од 64 милиони евра, што значи дека разликата до 100 милиони евра ќе биде за изборна корупција, рече Заев.

- Advertisements -

Поврзани новости