Заев: Да одговориме на нашите свети обврски за заштита на вистината и правдата

by Фокус 13:08
13:08

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите го слават овој празник.

-Овој празник на духовното раѓање нека не поттикне и охрабри сите да одговориме несебично на нашите свети обврски за заштита на вистината и правдата. Пред нас секогаш ѕвезда водилка на патот нека бидат вистината и правдата, бидејќи тоа е нашиот исконски повик и порив како луѓе. Да бидеме чесни, солидарни, толерантени, да сакаме и почитуваме, да се разбираме и поддржуваме независно од различностите по која било основа, се вели во честитката на Заев.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Во честитката тој додава дека само посветени на овие темелни вредности на човековата личност, можеме да обезбедиме спокоен и достоинствен живот за сите, индивидуален и колективен мир.

Поврзани новости