Заев: Ако и понатаму сме блокирани пред НАТО и ЕУ, ќе ја донесеме Европа во Македонија

by fokus 20:28
20:28

Доколку некако бидеме и понатаму блокирани пред НАТО и ЕУ, ние ќе мораме Европа да ја донесеме во Македонија, оти друго поинаку нема како, изјави премирот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција по потпишувањето на меморандумот за соработка со Женевскиот центар за демократска контрола на вооружените сили.

Прашан дали Владата има втор план доколку не се постигне решение за името со Грција, Заев одговори дека реформите се планот Б, бидејќи владата е избрана да го унапреди животот на граѓаните.

– Секако дека имаме план Б. Гледате дека реформите ги тераме, иако знаеме дека треба и политичкото отворено прашање да го решиме. Посветени сме на економијата, заради тоа што БДП, капиталните инвестиции, привлекувањето домашни и странски инвестиции се нешто што живот значат, рече Заев.

Посочи дека и да не постоеле ЕУ и НАТО, ќе работеле на реформи и ќе го унапредувале системот за обезбедување поквалитетен живот на граѓаните.

Поврзани новости