Заев: Аболицијата да се повлече

by Фокус 12:44
12:44

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од членката на Извршниот одбор на СДСМ и членка на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Рената Дескоска, денеска се сретна со Штефан Шенах, шеф Делегација на Ад-хок комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа, придружуван од членови на Комисијата.

На средбата се разговарало за актуелната политичка криза во Македонија по неисполнетите услови за фер и регуларни избори во Македонија и апсурдната одлука на Ѓорге Иванов за аболиција на претставници на високиот врв на власта за кои се отворени истраги, меѓу другото и за изборен криминал.

– Трите клучни услови за регуларни избори не се исполнети што е јасно и за домашната и за меѓународната јавност. Избирачкиот список не е прочистен, медиумски реформи не се спроведени, партијата не е одвоена од државата. Кулминација на погазувањето на Договорот од Пржино од страна на власта е срамната одлука на вршителот на функцијата претседател на државата, Иванов, за аболиција, поради што незадоволството на граѓаните се излеа по улиците. Решение за ситуацијата е повлекување на незаконската одлука на Иванов и организирање и реализација на фер и регуларни избори на коишто ќе биде избрана кредибилна Влада – истакна Заев.

Заев нагласил дека СДСМ поддржува ненасилни и мирни граѓански протести и порача дека за добрата иднина на Македонија неопходно е исполнување на клучните предуслови за фер избори и учество на сите политички субјекти во земјата на регуларни избори.

Поврзани новости