За три недели во Шпанија без работа останале 900.000 луѓе

by fokus 12:10
12:10

Речиси 900.000 работници во Шпанија останаа без работа од 12 март досега, кога во земјата се воведени мерки против ширење на новиот коронавирус, вклучувајќи ја и забраната за движење.

Вкупно 898.822 работници ги загубија своите работни места од 12 март, покажуваат статистичките податоци. Повеќе од половина од отпуштените биле работници на определено време.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Во Шпанија минатиот месец бројот на невработени се зголеми на 3,5 милиони, што е најголем врој од април 2017 година.

Поврзани новости