За неколку дена доаѓа снег во Македонија

by Fokus

До сабота ќе преовладува променливо облачно време, а утре ќе има појава на локален дожд. Утре и во петок долж Повардарието ќе дува засилен северозападен ветер.

Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), за време на викендот температурата значително ќе се намали.

В недела се очекува нов влажен бран со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег.

Следните денови минималната температура ќе се движи од – 6 до пет степени, а максималната од  шест до 14 степени.

Поврзани новости