За гласање на референдумот досега се пријавиле само 251 граѓани од дијаспората

by fokus 12:42
12:42

Заклучно со денеска до 12 часот, преку веб апликацијата до Државната изборна комисија доставени се вкупно 251 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство.

Како што информираат од ДИК, од нив, 127 пријави се прифатени, а 124 се во обработка.

- Advertisements -

Најголем број пријави се поднесени за гласање во Берн и Виена – по 21, во Љубљана – 18, во Торонто – 18, Канбера – 15 итн.

Од ДИК информираат дека податоците од јавниот увид во избирачкиот список ќе ги објават во понеделник.

Поврзани новости