За бугарскиот амбасадор во Скопје случајот „Пендиков“ треба да чека вистинската истрага на обвинителството во Охрид

by Fokus

Од Обвинителството во Охрид соопштија дека Христијан Пендиков бил нападнат од омраза. Потоа следуваше посетата на министерот за надворешни работи Бујар Османи во болницата – така што ние се движиме по однос на овој случај според официјалните информации, изјави во студиото на „Повеќе на денот“ на БНТ амбасадорот на Бугарија во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов.

„Гледам дека обвинителството еволуирало и сега се вели дека мотивите на делото се уште се нејасни. Ја чекаме вистинската истрага од обвинителството и потоа го чекаме судот“,

додаде Ангелов.

Според него, ова ѕверство пораснало со секакви шпекулации – дека Христијан бил наркодилер, дека е тепачка меѓу различни дилери и слично, а во исто време тој си заминал од РСМ со својот странски пасош, бидејќи немало обвинение против него за да му се одземе пасошот. Тој на крајот на декември поднел барање за добивање бугарско државјанство, кон кое е приложено уверение за неосудуваност издадено од судот во Охрид.

Во моментов Христијан е стабилен по операцијата, рече Ангелов, но долго време нема да може да консумира цврста храна.

Од летото минатата година почна да ескалира радикалниот говор против Бугарите во РСМ, а ние неколкупати се обидовме да го адресираме до властите во Скопје, за да преземат некакви мерки, посочи амбасадорот

На прашањето – дали ќе се смират страстите ако се сменат имињата на бугарските клубови, бугарскиот амбасадор во земјава рече дека тие клубови не ги отвориле тие како држава.

„Нив ги отворија Бугарите од Охрид и тие си го избрале тоа име и тоа е нивна волја како ќе постапат“,

рече Ангелов.

 

 

Поврзани новости