ВМРО-ДПМНЕ: Со законот за амнестија Заев создава криминална коалиција за да се задоволи подземјето

by fokus 10:46
10:46

Заев со законот за амнестија создава криминална коалиција со која ќе се задоволи подземјето, се со цел корумпирање на гласови во пресрет на изборите, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму велат дека со Законот за амнестија СДСМ сака да го легализира криминалот во Македонија.

„Со овој закон СДСМ сака да ги амнестира лицата кои се обвинети за убиство и тешки дела. Ваквиот чекор е доказ дека СДСМ и Заев воопшто не водат грижа за безбедноста на граѓаните туку пред се ги ставаат нивните лични и партиски интереси“, посочуваат од партијата.

- Advertising -

Додаваат дека Заев е во паника поради претстојните локални избори.

„Ова е изборна корупција и дерогирање на правната држава која ја киднапира СДС. Овој закон ќе ја продлабочи кризата и хаосот што го создадоа СДСМ и Заев во Македонија, а пак животот на граѓаните сериозно ќе го доведе во опасност“, стои во партиското соопштение.

 

Поврзани новости