Шекеринска и Сугарески од Прилеп: Нема да запрат отпочнатите демократски процеси

by fokus 16:07
16:07

Секоја генерација има своја борба, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешното одбележување на празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“ во Прилеп.

-Нашата држава покажува дека е зрела да продолжи да ја развива демократијата и економијата и да ја зајакнува безбедноста, и дека на овој ден, покрај почитта која ја даваме на загинатите борци, време е да се посветиме и на оние кои денес безрезервно ја штитат нашата држава и државни интереси – изјави министерката.

Затоа, нагласи Шекеринска, Владата на Република Македонија во буџетот за 2018 година успеа да обезбеди 10 проценти зголемување на сите плати во АРМ.

- Advertising -

На традиционалното одбележување на празникот владината делегација беше предводена од министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Сугарески го честиташе големиот празник на народната борба за слобода и независност, и истакна дека „борбата за европска Македонија се темели и почива на она што значи слобода, демократија и човекови права.“

-Демократските и развојни процеси кои се отпочнати нема да запрат и Република Македонија ќе биде пристојно место за живеење каде младите ќе сакаат да останат за да го градат својот живот – изјави тој.

Поврзани новости