Вучиќ: Загрижен сум, доаѓа најтешката ситуација на Косово

by Fokus

Сите луѓе во Србија се под притисок по две страшни трагедии, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување во емисијата „Хит Твит“ на ТВ Пинк.

„Луѓето обично мислат дека кога ќе почнете да зборувате за Косово, „навикнавме, ни е доста“, и мислам дека најтешката ситуација на Косово е доаѓа, нешто што досега не сме го виделе и не сме можеле да сонуваме дека ќе се случи, а сето тоа благодарение на провокативните постапки и ужасно неодговорното однесување на Аљбин Курти.Се плашам од општа несигурност, нестабилност, дури и големи конфликти. затоа што знам дека Србите не можат да го толерираат ова, а знам дека овој кој е тој предизвикуваше се, не сака да се пензионира затоа што копнее, сонува и фантазира да биде Зеленски. Кога зборував за тоа, луѓето не не ми верувај“, рече Вучиќ.

Тој изјави дека вечерва добил пораки од одредени амбасадори дека се загрижени за настаните утре и задутре.

„Не мислам ни ‘утре’ фигуративно, туку суштински, Србите дефинитивно ќе протестираат, ќе бараат враќање на узурпираните и украдени згради со помош на полиција.Следните денови, во вторник и среда, ќе имам средби и со Макрон во Братислава, со сите регионални лидери и Лајчак, а на први јуни ќе одам во Кишињев, на седницата. на Европската политичка унија ќе има 46 политички лидери“, рече Вучиќ.

Како резултат на акцијата на властите во Приштина во петокот, насилно беа окупирани општинските згради во регионот на Косово со мнозинско српско население.

Поврзани новости