Вучиќ му ја повторил на Хил неопходноста од формирањето на Заедница на српски општини

by Fokus

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, со кого имаше „отворен и конкретен разговор за безбедносната состојба на Косово и Метохија”, како и за можностите и предлозите на ЕУ за продолжување на дијалогот за нормализација на односите со Приштина.

-Ја укажав важноста на ангажманот на САД во спречувањето на понатамошни ескалации предизвикани од речиси секојдневните еднострани и незаконски потези на привремените институции во Приштина и ја повторив неопходноста од формирање на Заедницата на српски општини, напиша Вучиќ на Инстаграм профилот „будучностсрбијеав”.

Србија останува посветена на одржување на мирот и стабилноста, но исто така е и јасна во одбраната на својот народ и националните интереси, пишува во соопштението на српскиот претседател.

Поврзани новости