Вучиќ: Им благодарам на соседите, само го прават тоа што го прават од 1941!

by fokus

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска од Прага учествуваше во живо во телевизиска програма по повод лобирањето на Хрватска во ЕУ за забрана на увоз на руска нафта во Србија, поради што ќе платиме повеќе за тоа.

– Србија ќе одговори на забраната за увоз на руска нафта на сериозен, одговорен, но и стратешки далекусежен начин. Им благодариме на нашите хрватски соседи што по којзнае кој пат покажаа што сакаат за нашата земја и нашиот народ… Нашите соседи веќе се пофалија дека тоа го заслужуваат! Дури и ја измислија мојата изјава – рече претседателот, додавајќи дека Хрватска само го прави тоа што го прави со децении, од 1941 година.

Тој истакна и дека е среќен што Србија води своја политика и што е сосема смирен влегувајќи на денешната средба во Прага.

Вучиќ потсети дека Србија барала Западен Балкан да биде изземен од забраната на ЕУ за увоз на руска нафта, а во предлог-одлуката на Унијата требало да биде така, но „тогаш нашите соседи се фалеле дека тие се виновни“ за дојде фактот дека тоа не се случи.

-Некои земји од ЕУ се изземени, како Бугарија, Унгарија… Србија не е. Хрватска само си ја вршеше работата, што ја прави со децении, изјави Вучиќ пред почетокот на самитот во Прага, обвинувајќи ги хрватските медиуми дека ја измислиле неговата изјава дека Загреб е виновен.

Поврзани новости