Вучиќ и Орбан играа билијард

by Fokus

Денешната средба меѓу српскиот претседател и унгарскиот премиер заврши на маса за билијард. Александар Вучиќ и Виктор Орбан денеска разговараа за геополитичката ситуација, заедничките планови и проекти, по што си ги одмерија силите на зелената маса.

Како што објави српскиот претседател на Инстаграм, состанокот траел три и пол саати.

„После три и пол саати разговор за сите стратешки прашања на соработка меѓу Унгарија и Србија, одигравме пријателска партија. Се гордеам со пријателството меѓу Србите и Унгарците и благодарен сум му на Виктор Орбан што вложи многу труд и енергија ова наше пријателство да биде суштинско и искрено“, напиша Вучиќ.

Орбан, пак, во контекст на тоа на својот твитер профил напиша дека односите меѓу двете земји денес се на највисоко ниво.

Поврзани новости