Вучиќ: Ако продолжи да се загрозува имотот на Србите од северот на Косово, ќе ги повикаме КФОР и НАТО

by Fokus 20:32
20:32

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска нагласи дека ги отфрлил сите наводно компромисни предлози во врска со ситуацијата на Косово. Според него, нема да разговара за тоа, но не наведе кога пристигнале предлозите или што било понудено, јави Бета.

„Ако продолжи да се загрозува имотот на Србите од северот на Косово, ќе ги повикаме КФОР и НАТО да ги заштитат животите и имотите на српското население, но нема да дозволиме погром и прогон во 2004 година“, рече Вучиќ.

- Advertisements -

Поврзани новости