Вселенскиот патријарх Вартоломеј повика на воздржаност пред протестот во Атина

by fokus

Вселенскиот патријарх Вартоломеј кој упати повик за трезвеност и воздржаност пред утрешниот протест во Атина против користење на терминот Македонија во името на нашата држава, а кој е поддржан од Грчката православна црква.

-Вселенската патријаршија, како мајка црква на сите православни цркви на Балканот, во врска со разговорите за прашањето за името на ПЈРМ, апелира до сите засегнати страни на трезвеност и воздржаност со цел ова важно и чувствително прашање да се решава во мир и мудрост , стои во апелот на вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Поврзани новости