Врвот на СДСМ денеска бира мандатар

by fokus

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар.

Ова следува откако синоќа, по десетчасовна дебата, ДУИ одлучи да ги даде 10-те пратенички мандати за состав на влада.

Сепак, тоа не значи дека СДСМ ќе успее да формира влада, бидејќи од ДУИ се уште размислувааат дали да влезат во коалиција или да се повлечат во опозиција.

Поврзани новости