Врвот на СДСМ денеска бира мандатар

by fokus 13:34
13:34

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар.

Ова следува откако синоќа, по десетчасовна дебата, ДУИ одлучи да ги даде 10-те пратенички мандати за состав на влада.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Сепак, тоа не значи дека СДСМ ќе успее да формира влада, бидејќи од ДУИ се уште размислувааат дали да влезат во коалиција или да се повлечат во опозиција.

Поврзани новости