Вработен на Клиниката за кардиологија заразен со корона вирус, се тестираат негови колеги, бидејќи одел на работа

by fokus 12:00
12:00

Ренген-техничар од Клиниката за кардиологија е заболен од корона-вирусот, дознава неофицијално „Фокус“. Тој со симптоми на вирусот доаѓал на работа, по што бил тестиран.

Според нашите информации, ова медицинско лице не бил во странство, но најверојатно се заразил додека бил дома, бидејќи вработените на клиниката се поделени во два тима, кои се менуваат неделно или на две недели.

- Advertisements -

Исто така дознаваме дека техничарот немал контакт со пациенти, но затоа во изолација се пратени петнаесетина негови колеги кои ќе бидат тестирани.

Официјални информации се очекуваат од Министерството за здравство.

И.М.

 

Поврзани новости