(Вознемирувачки фотографии) Изрешетан автобус на нигериски фудбалери

by Fokus 19:52
19:52

Фудбалерите и тренерите на нигерискиот фудбалски клуб Ифеањи Убах биле нападнати од вооружени луѓе во градот Каба додека патувале со нивниот автобус за меч со Џигава голден старс.

- Advertising -

Во инцидентот застрелан бил возачот на автобусот и ранети биле повеќе фудбалери а на социјалните мрежи се појавија фотографии од повредените играчи.

– Нашите фудбалери кои патуваа во Кејно за мечот од Нигериската премиер лига беа нападнати од вооружени напаѓачи. Благодариме на Господа, никој не загина. Меѓутоа, возачот беше застрелан, а дел од тренерскиот тим и од фудбалерите беа критично повредени. Тие се во болница – се вели во соопштението на клубот.

Поврзани новости