Водени топови на протестите во Париз, уапсени 33 демонстранти

by fokus 19:08
19:08

Француската полиција употреби водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите во Париз за време на протестите на жолтите елеци и уапси 33 лица.

На Плоштадот Италија во јужниот дел од Париз , демонстрантите ги уништиле просториите на една банка, запалиле канти со ѓубре и фрлале кон полицијата со тврди предмети.

Два автомобили се превртени а еден скутер и автомобил се запалени. Полицијата одговорила со солзавец и со водени топови.

- Advertising -

 

 

Поврзани новости