Водачот на „Сарму пробо ниси“ собра потписи и се кандидираше за претседател на Србија

by fokus 12:27
12:27

Љубиша Прелетевиќ Бели од движењето „Сарму пробо ниси“, кое ја исмева српската политичка сцена, успеа да собере 10.000 потписи и стана кандидат за претседател на Србија на претстојните избори. Тој синоќа потписите до српската ДИК ги поднесе доаѓајќи со лимузина и трубачи, а потписите беа во бел ковчег.

Пред Државната изборна комисија имаше околу 500 „поддржувачи“ кои скандираа  „Одиме во втор круг“, „Аве Бел“, „Бели каде е прасенцето“, „Дај подели ни сендвичи“…

- Advertisements -

Движењето „Сарму пробо нис“ ја исмева политичката сцена во Србија, но на таков начин на минатогодишните локални избори во Младеновац успееја да освојат 22 проценти од гласовите и сега се советници.

 

 

Поврзани новости