ВО ЖИВО Пречекот на Ципрас на скопскиот аеродром

by fokus 09:21
09:21

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава.

Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.  Официјалниот пречек на Ципрас со државни и воени почести ќе биде на платото пред Владата. По тет-а-тет разговорите Заев – Ципрас и меѓувладиниот состанок, двајцата премиери ќе одржат заедничка прес-конференција.

- Advertisements -

Грчкиот премиер ќе има средба и со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Попладне ќе се одржи Бизнис форум, на кој ќе се обратат двајцата премиери.

Во делегацијата што ќе го придружува  Ципрас за време на посетата на Скопје, покрај министри во Владата, се и претставници на десетици големи и средни грчки компании.

Во пресрет на денешната посета на Скопје, првпат во интервју за медиум од Северна Македонија, премиерот на Грција, за МИА говори за претстојната средба со Заев и делегациите од двете земји и идните планови за соработка, а зборува и за важноста на Договорот од Преспа.

Во разговор со дописничката на МИА од Атина, Ципрас потенцира дека посетата е од историско значење, базирана на нова стратешка визија за двете земји, открива дека ќе дојде со десет министри и ќе се потпишат низа договори во различни области.

Вели дека Грција и Северна Македонија мора да бидат партнери и сојузници, упатува порака дека Атина треба да има стабилен и безбеден северен сосед, а Скопје има потреба од силен сосед што ќе ги поддржува нејзините чекори кон европската перспектива.

Ципрас, во однос на економскиот развој, вели дека веќе е добро позната на нашите граѓани улогата што грчките компании ја имаат во земјата, и оти на Бизнис форумот ќе се истакне дека на тој план двете земји можат да одат понатаму.

Посетата на Ципрас која од медиумите и аналитичарите во двете се оценува како историска, ќе биде пренесувана во живо од националните телевизии на Грција и на Северна Македонија, вклучувајќи го пристигнувањето на аеродром, свечениот пречек пред Владата, меѓувладината седница, заедничката прес-конференција на премиерите и бизнис форумот.

Поради посетата на Ципрас денеска од 09:30 до 20 часот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим во поширокото централно подрачје на Град Скопје.

Поврзани новости