Во Унгарија само 1% од вакцинираните по првата доза се заразиле со Ковид-19

by fokus 15:11
15:11

Унгарските податоци покажуваат дека само еден отсто од вакцинираните со единечна доза се заразиле со коронавирус, јавија унгарски медиуми цитирајќи го шефот на Кабинетот на премиерот Виктор Орбан.

Процентот е уште помал кај оние кои ја примиле втората доза.

- Advertisements -

Унгарија досега дала барем една доза вакцина против коронавирус на речиси 35 отсто од населението. Унгарија се очекува да отвори ресторани со тераси и да го намали од сабота полицискиот час.

Досега се регистрирани 760.967 случаи на коронавирус во земјата и 26.001 смртни случаи.Во болница се примени 7.500 пациенти, 876 биле на респиратори.

Поврзани новости