Во Турција уапсени 30 странци осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

by Fokus 18:23
18:23

Турските безбедносни сили уапсиле 30 странци поради сомневање дека се поврзани со терористичката група „Исламска држава“, јавија локалните медиуми.

Антитерористичката операција била спроведена во седум области во Истанбул.

- Advertisements -

Кај уапсените бил пронајден пропаганден материјал и документи за активноста на групата во дигитална форма и на хартија.

Според полицијата, која не соопштува од кои земји се странците, уапсените планирале да извршат напади во Истанбул.

Поврзани новости