Во центарот на „Доњецк“ најмалку 20 загинати

by Fokus

Во центарот на Доњецк е соборена украинска ракета „Точка-U“, а во нападот има и жртви, јавуваат локалните медиуми.

Социјалните мрежи се преплавени со вознемирувачки фотографии и видеа од центарот на Доњецк.

Според првичните неофицијални информации, во центарот на Доњецк загинале 20 лица, а повеќе од девет се повредени.

За нападот руските власти ја обвинија Украина и тврдат дека ракетата дошла од место во близина на Киев.

Украина ги негираше обвинувањата и тврди дека најмалку 20 цивили „загинале од руска ракета или некој друг вид муниција“.

Поврзани новости