Во Србија вакцинирани рекордни 75.000 граѓани во еден ден

by Фокус 23:23
23:23

Србија денеска го сруши сопствениот рекорд по бројот на вакцинирани во еден ден, објави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, посочувајќи дека денес повеќе од 75.000 биле вакцинирани.

-Тоа е резултат со кој пропорционално по бројот на жители не можат да се пофалат дури и најразвиените земји во Европа и светот – рече Вучиќ.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Тој додаде дека целта е Србија да има над 2,8 милиони вакцинирани и 2,2 милиони ревакцинирани до крајот на мај, а над три милиони вакцинирани и ревакцинирани до крајот на јуни.

Поврзани новости