Во Србија се протестира против високите цени на горивата

by fokus 19:26
19:26

Во Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац, Шабац, Панчево, Нови Пазар, на Ибарската магистрала и во други делови на Србија, денеска од 17 часот се одржа едночасовен протест против високите цени на горивото со блокирање на улиците и на патиштата.

Граѓаните се организираа преку Фејсбук, по градовите во Србија, каде што во две Фејсбук групи повикуваа возачите со своите возила да ги блокираат патиштата во 17 часот, каде и да се наоѓат.

- Advertisements -

Медиумите во Белград до почетокот на протестот, ја игнорираа оваа најава за протести.

Во Белград за време на протестот сообраќајот целосно беше запрен на делницата на автопатот кон Ниш, а во спротивна насока, речиси и да немаше автомобили. Некои возачи и патници стоеа покрај возилата.Како што и беше најавено, блокирана беше и Славија каде за малку не беше предизвикана и тепачка, Автокоманда, Газела,Бранков и Панчевачкиот мост, како и други места во два милионскиот Белград.

Поврзани новости